Regiony Chorwacji

Informacje, ciekawostki, atrakcje.

Chorwacja Północna

Chorwacja Północna - charakteryzuje się nizinnym krajobrazem, o niewielkich wzgórzach. Jest to w dużej mierze obszar przemysłowo-rolniczy, stąd też cieszący się mniejszym powodzeniem wśród turystów. Nie znaczy to jednak, że jest to rejon nieciekawy. Posiada swój indywidualny urok oraz miejsca warte obejrzenia. Piękne zamki lub malownicze winnice stanowią często krajobrazowe tło, choćby w miastach takich jak Varazdin, Cakovec, czy Koprivnica. Dodatkową atrakcją są też lecznicze wody oraz gorące źródła.

Uprawia się tutaj głównie tytoń, kukurydzę oraz słoneczniki.

Poza tym północna część słynie też ze znakomitego wina, które można nabyć praktycznie "z pierwszej ręki" przy tzw. "Winnej Drodze" - producenci sprzedają je bezpośrednio lub też w miejscowych sklepikach.

Chorwacja Północna to region kulturowo zbliżony do Polski - usposobienie i mentalność tutejszych mieszkańców często można porównać do charakterystycznych zachowań Polaków.

Chorwacja Środkowa

Chorwacja Środkowa - to przede wszystkim morze zieleni. Barwa ta dominuje tutaj we wszelkich odcieniach formach - lasy, pagórki, łąki, polany, winnice... Wszystko przeplatane wstążkami rzek oraz polnymi kwiatami. Cisza i spokój, tchnienie dawnych lat i piękno przyrody. Po prostu idylla. Jeśli dodać do tego bogactwo kulturowego dziedzictwa, zgromadzone w licznych zamkach, twierdzach, pałacach, kościołach, muzeach oraz galeriach - na pewno nudzić się tutaj nie będziemy. Nie zapominajmy także o wspaniałej kuchni. Bogata oferta gastronomiczna zadowoli najbardziej wykwintnych smakoszy - skosztujemy tutaj m.in. dziczyznę, poznamy "na własnym podniebieniu" stare chorwackie tajemnice kulinarne... A do tego boski smak wina. Czyż można chcieć czegoś więcej...?

Z pewnością należy zapoznać się z miejscami wartymi obejrzenia.

Należą do nich m.in.:

  • miasteczko Krapina - znane ze znalezisk archeologicznych (szczątki "praczłowieka karpinskiego"
  • zamki i posiadłości wiejskie (np. Veliki Tabor, Miljana, Trakoscan, Cakovec)
  • miasteczko Lepoglawa - znane ze słynnych, mistrzowsko wykonanych koronek
  • miejscowość Marija Bistrica - a w niej największe sanktuarium maryjne w Chorwacji
  • miasto Varazdin - z licznymi, zabytkowymi pałacami, kościołami i cmentarzami
  • miasto Karlovac - owiane legendami, z piękną starówką, okolice znakomicie przystosowane do wędkarstwa, spływów kajakowych, idealne także dla miłośników polowań
  • poza tym: park przyrody Lonjsko Pole, rezerwat botaniczny Cret Dubravica oraz ornitologiczny rezerwat Veliki Pazut i wiele, wiele innych wspaniałych miejsc...

Należy też wspomnieć o fakcie, iż po działaniach wojennych w latach 1991-1995 teren Środkowej Chorwacji jest słabo zaludniony. Dlatego opuszczone domy również stanowią czasem element krajobrazu. Część zabytkowych budynków została odrestaurowana.

Istria

Istria - to największy półwysep Adriatyku w kształcie serca. Jego nazwa pochodzi od imienia legendarnej czarodziejki zamieszkującej to miejsce, kuszącej i uwodzącej przybyszów swym czarem... Trudno się oprzeć jej urokowi. Istria stanowi połączenie pięknych, czystych plaż, błękitu morskiej wody z soczystą zielenią wzgórz i malowniczo położonych, średniowiecznych miasteczek.

Na czym jeszcze polega jej unikatowy charakter? Na bliskich spotkaniach z dziewiczą przyrodą, z życzliwymi mieszkańcami, zabytkami kultury, ze smakiem lokalnej kuchni - jednym słowem z bliżej nieokreślonym fenomenem tego miejsca, na który składa się naprawdę wiele różnorodnych czynników. Każdy znajdzie tutaj coś dla ciała i dla ducha...

Z pewnością zachwyci wszystkich Park Brijuni - archipelag 14 wysp, pełnych niespotykanych gatunków roślin i zwierząt. Po słodkim leniuchowaniu na pięknych plażach (do wyboru żwirowe lub skaliste, a także całkiem dzikie, jak również dla zwolenników naturystyki) czas na czynny wypoczynek. Miłośnicy zabytków znajdą tutaj prawdziwy raj dla siebie. Unikatowa bazylika św. Eufrazjusza z pięknymi mozaikami, ruiny średniowiecznego miasta Dvigrad, antyczny amfiteatr zwany Areną z I w. n.e., największy istryjski kościół św. Błażeja - to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia. Skarby przyrody również upodobały sobie Istrię - choćby niesamowity przylądek Kamenjak czy rezerwat ornitologiczny Palud, Kanał Limski - gdzie morze zagląda w głąb lądu, pełna niespodzianek Jaskinia Pazinska...

Kvarner

Kvarner - tutaj góry tworzą niepowtarzalny krajobraz, stykając się bezpośrednio z morzem. Malownicze wybrzeże, miasteczka przypominające stylem włoskie klimaty, dookoła rozsiane wyspy i wysepki - a w głębi przepiękne górskie masywy - Gorski Kotar i Lika.

Łagodny klimat i urok Riwiery Opatijskiej już od XIX wieku przyciągał ważne osobistości, pragnące wypoczynku i wrażeń estetycznych. Stąd też rejon posiada najdłuższe tradycje turystyczne i wiele ciekawych historii oraz zakątków - willi, ogrodów itp.

Bogactwo roślinności to ogromny atut Kvarneru - tysiące gatunków i tyle samo aromatów: lasy sosnowe, szałwia, rozmaryn, mirta, lawenda - to tylko wstęp do zielonego raju. Spotkamy tutaj także mnóstwo rzadkich okazów zwierząt i ptaków, które obrały sobie ten znakomicie zachowany ekologicznie teren za ostoję.

Będąc tutaj, nie można też przejść obojętnie obok takich miejsc jak centrum Kvarneru - Rijeka. To miasto portowe z wieloma secesyjnymi budowlami, zabytkami sakralnymi oraz ciekawostkami wartymi odkrycia.

Jakie zabytki warto zobaczyć, odwiedzając Kvarner? Z pewnością będzie to twierdza Nehaj, pałac Zrinskich, Bašćanska Ploca - historyczny zapis z ok. 1100 roku w języku chorwackim, wyryty na kamiennej płycie, dom rodzinny słynnego wynalazcy Nikoli Teslii wiele innych, na które wręcz "wpada" się tutaj na każdym kroku niesamowitej wędrówki przez wieki.

Dalmacja

Dalmacja - obejmuje obszar od Zadaru aż po Dubrownik. Przyciąga turystów śródziemnomorskim klimatem, ciepłym i czystym morzem zachęcającym do kąpieli, nurkowania i żeglowania, a także niepowtarzalną atmosferą. Miasteczka położone na tej linii brzegowej pełne są pełne atrakcji, zarówno z dziedziny kultury i sztuki, jak również rozrywki - tutejsi mieszkańcy są wyjątkowo spontaniczni i jak przystało na spadkobierców śródziemnomorskich tradycji, wyznają na co dzień zasadę "carpe diem". Tak więc dobra zabawa, a ponadto piękne widoki, wyspy, zatoki, kamieniste pejzaże i górskie masywy, piaszczyste plaże i morski lazur, piękne promenady, a z drugiej strony wąwozy, potoki, pełne uroku uliczki i rynki... Życie tętni tutaj nieustannie, w dzień i w nocy. Bogata oferta turystyczna zaspokoi najbardziej wymagających - można poleniuchować w ciszy i spokoju, jak również spędzić czas aktywnie podczas wycieczek, uprawiając sport lub oddając się licznym rozrywkom, w tym degustacji specjałów w licznych gospodach, winiarniach, kawiarenkach oraz ekskluzywnych restauracjach. Główne ośrodki to Zadar, Split, Szybenik, Trogir, a przede wszystkim - piękny Dubrovnik.